עוז שבתיאלי בריאות מהטבע
מומחים לדיקור סיני ורפואה משלימה
דיקור סיני לפציאליס – מידע מקצועי למטפלים בדיקור סיני

שמו המקצועי של המושג פאציאליס facialis הואbell's palsy . פציאליס מתבטא במצב פתאומי של חולשה ושיתוק של השרירים בצד אחד של הפנים, כתוצאה מפגיעה בעצב ה7 – facial nerve שאחראי על תנועת שרירי הפנים, על תפקוד בלוטות הדמעות והרוק ועל חוש הטעם בחלק הקדמי של הלשון.

הסיבות להתפרצות של שיתוק בפנים/פאציאליס:

פציאליס נגרם עקב שילוב של חוסר איזון פנימי וחולשה פנימית עם חשיפה לרוח חיצונית.
זהו מצב משולב שמבטא חוסר QI פנימי, הן של מערכת ה WEI QI והן של אנרגיית הלב SHEN OF XIN, במקביל לחשיפה לרוח חיצונית חזקה שלעיתים אף מלווה בקור. 
החולשה של מערכת ה WEI QI, ששואבת את האנרגיה שלה מאנרגית ה GAN/כבד, ומה SHEN/כליות יכולה לנבוע עקב חולשה פיזית של אחת מהמערכות הללו או עקב חולשה מנטאלית עקב מתח נפשי או שוק רגשי, או עקב שני הגורמים גם יחד.
 

התמונה הקלינית בשיתוק פאציאליס:

לרוב פאציאליס מתחיל מכאב מאחורי האוזן בשעות או בימים שלפני התפתחות המחלה. לעיתים מלווה המצב בסחרחורות, צפצופים באוזניים, כאבי ראש לא אופייניים וטעם מתכתי בפה.
בהמשך יחלשו שרירי הפנים הרלוונטיים- המצב יכול לנוע בין חולשת שרירים מתונה לבין שיתוק מוחלט של השרירים.
פאציאליס פוגע רק בצד אחד של הפנים.
פאציאליס פוגע ביכולת למצמץ ולסגור את העין, להרים גבה, לחייך, לנפח את הלחי, ללעוס ולחוש בטעמים מסוימים. הצד הפגוע בפנים ירגיש כבד ומנומל.
פאציאליס גורם גם לפגיעה ביצור התקין של רוק ודמעות, מה שיכול להוביל לפגיעה מתמשכת בעין, אם כי זהו מצב נדיר יחסית.
לעיתים האוזן בצד הפגוע בפאציאליס תפיק טנטון וצלילים שונים.
 

דיקור סיני לפאציאליס:

פאציאליס מאובחן ברפואה הסינית כבר אלפי שנים. מבחינת רפואה סינית ודיקור סיני מדובר על פגיעה בעצב הקרניאלי ה7 עקב החלשות של מערכת החיסון וחדירה של רוח חיצונית. לעיתים נראה בקליניקה גם מצבים שמערבים פציאליס עקב מצב של רוח פנימית, אז המצב יאופיין כסוער יותר וכקשה יותר לטיפול. אם זאת, בפעמים רבות נראה שילוב של רוח חיצונית ורוח פנימית במקביל לחולשה זמנית או קבועה של מערכת ה WEI QI כבסיס להופעת פציאליס.
העצב הקריניאלי ה7 משויך על פי חלוקה אנרגטית לאנרגיית הXIN/HT ואכן , פציאליס יורגש פעמים רבות כביטוי של רוח בדופק של הXIN. 
 

אסטרטגיית הטיפול בשיתוק עצב הפנים/פציאליס באמצעות דיקור סיני:

 
מטרת הטיפול בדיקור סיני לפאציאליס היא להחזיר את העצב לתפקוד תקין במהירות רבה ככל האפשר.
אסטרטגיית הטיפול מתחלקת לטיפול במצב השטחי, כרי השיתוק, על ידי יצירת מניפולציה מאסיבית באזור המשותק בכדי לעורר את העצב, זאת לצד טיפול בשורש הבעיה, כרי סילוק הרוח (חיצונית או פנימית) וחיזוק הצ'י המגן WEI QI  וחיזוק XIN, GAN, LIV/HT.
הטיפול בפאציאליס באמצעות דיקור סיני יעיל מאוד ונפוץ מאוד בסין ובעולם כולו.
בשלב האקוטי של המחלה נבקש לראות את המטופל פעמיים ואפילו שלוש פעמים בשבוע, עד לשיפור במצב. לאחר מכן, נפגש עוד מספר פעמים מועט, זאת בהתאם למצב הכרוני האישי בו המטופל מצוי.
 

נקודות דיקור סיני עיקריות לשימוש בפציאליס :

בבואנו לטפל בפציאליס באמצעות דיקור סיני חשוב שנשלב את שתי העקרונות הבסיסיים של טיפול בשורש הבעיה וטיפול בענף. מתוך זה נתמקד בשתי קבוצות נקודות דיקור עיקריות והם הנקודות המקומיות בפנים, אלו שמשפיעות על עצב ה FACIAL באופן מקומי, ונקודות דיקור דיסטאליות שמשפיעות על שורש הבעיה.
 
להלן מרידיאנים ונקודות דיקור לדוגמא בטיפול בפציאליס :
נקודות על מרידיאן הGB – מרידיאן הGB הוא מרידיאן חשוב לטיפול בבעיות פציאליס עקב מספר גורמים. מרידיאן הGB  הוא מרידיאן YANG של אלמנט העץ. אלמנט העץ קשור מבחינה אנרגטית לתנועה ולרוח ולכן יש לו חשיבות גדולה בטיפול בבעיות שמערבות רוח. כמו כן, ל GB יש קשר של MID DAY – MID NIGHT עם ה HT. כאמור מקודם, עצב ה FACIAL משויך אנרגטית לאנרגית ה XIN/HT. טיפול בנקודות על מרידיאן ה GB, אם כך, ישפיע גם על איזון הHT וגם על הרוח שחדרה. 
 
נקודות לטיפול בפציאליס על גבי ה GB:
GB37, GB20, GB1, GB2, GB12, GB44
 
נקודות על מרידיאן ה TW- השימוש בנקודות דיקור על גבי מרידיאן ה TW לפציאליס חשוב הן ברמת הנקודות המקומיות באזור הפנים, והן ברמת הקשרים של ה TW עם הGB בשכבת ה SHAO YANG. כמו כן, עצם היותו של ה TW בבית של האש ברמת ה MAN מאפשרת לנו להשתמש בנקודות על גבי הTW בכדי לאזן את ה HT/XIN. 
 
נקודות לטיפול בפאציאליס על גבי מרדיאן ה TW:
TW23, TW22, TW21, TW17, TW5
 
נקודות על גבי מרידיאן הSI- מרידיאן ה SI הוא בן הזוג של ה XIN/HT ברמת הMAN באלמנט האש. דיקור נקודות על גבי מרידיאן הSI יאזן את מרידיאן הHT ברמה השטחית וייתן מענה ברמה המקומית לאורך העצב
 
נקודות דיקור סיני על גבי ה SI לטיפול בפציאליס:
SI17, SI18, SI19, SI16, SI7, SI1, SI3
 
נקודות דיקור על גבי מרידיאן ה ST לטיפול בפציאליס- מרידיאן הST   עובר בפנים באזור העצב השביעי, נקודות מקומיות על גבי מרידיאן הקיבה ישפיעו על העצב ישירות.
 
נקודות דיקור סיני על גבי ה ST לטיפול בפאציאליס:
ST1 ,ST2 ,ST3 ,ST4 ,ST5 ,ST6 ,ST7 ,ST8, ST40, ST45
 
נקודות על מרידיאן הGV לטיפול בפאציאליס- מרידאן הGV קשור למערכת העצבים בצורה ישירה, ולכן טיפול בנקודות על גבי הGV ישפיעול על מערכת העצבים הן מבחינה מערכתית והן מבחינה מקומית. כמו כן, הGV קשור מאוד לאנרגיית ה XIN ומורגש בדופק מתחת לאנרגית ה HT/XIN.
 
נקודות דיקור על גבי מרידיאן הGV שמשפיעות על פאציאליס:
GV24, GV23, GV20, GV16, GV14 
 
מלבד הנקודות שהוזכרו למעלה ישנן עוד נקודות דיקור רבות שיש ביכולתן לטפל בשורש הבעיה שגרמה לאדם לחלות בפאציאליס. 
חשוב מאוד לזכור בבואנו לטפל באדם שסובל מפאציאליס שהדבר החשוב ביותר הוא לעשות את האבחון האינדיווידואלי המעמיק ולטפל באדם ולא רק בסימפטום. אבחון מעמיק יביא את המטפל המוכשר לטפל באדם ולאפשר חזרה לקו הבריאות במהרה ובהצלחה.
 
בברכת רפואה שלמה, עוז שבתיאלי