עוז שבתיאלי בריאות מהטבע
מומחים לדיקור סיני ורפואה משלימה

לקסיקון דיקור סיני

המילון השלם למושגים מעולם הדיקור הסיני

דיקור סיני זו שיטת טיפול במחלות וכאבים, המושתת על עקרונות של הרפואה הסינית, ומקובלת מזה אלפי שנים בסין ובמדינות מפותחות במערב. אלו המושגים המרכזיים המרכיבים את העולם של דיקור סיני ומשמשים למניעה וריפוי:

מחטי דיקור סיני - מחט דיקור דומה בצורתה למחטי תפירה, דקה מאד ואורכה כ 1-3 ס"מ. בעזרת מחטי דיקור מקצועיות, ניתן לדקור נקודות בגוף המשפיעות על זרימת אנרגיה ומשפיעות על איברים/איזור בעייתי בגוף.
 
QI/ צ'י - השם הסיני שמבטא את אנרגית החיים, האחראית על גדילה, שינוי, תנועה וזרימה. על פי הרפואה הסינית, גופנו מורכב ממסלולי זרימת אנרגיה - מרידיאנים, שבהם זורם צ'י.
 
מרידיאנים - בגוף האדם 12 מרידיאנים ראשיים ועוד עשרות מרידיאנים נוספים. מרידיאנים אלו הם כלי לזרימת האנרגיה במערכת המסועבת של גופנו. המרידיאנים מתחברים לאיברים פנימים וחיצונים בגוף האדם, ונמצאים בכל מקום בגופנו.
 
אקופונקטורה - השם הלועזי של דיקור סיני.
 
מוקסה - תערובת דחוסה של צמח לענה מצויה (בלעז - Arthemisia vulgaris) המופיעה בצורת מקל בערה דחוס, חרוט, או בצורת תפזורת. שריפת התערובת בקרבת נקודות דיקור, תורמת לזרימה נכונה של צ'י וידועה ביכולתה להניע ולחזק את תפקודי הנקודות עליהם מונחת ומודלקת המוקסה.
 
חמשת האלמנטים/ חמשת הפאזות WU XI - עץ, אש, מים, מתכת, אדמה. חמישתם הינם תצורה שונה ואפשרית של אנרגית צ'י. בסיס חמשת האלמנטים מקורו בארבעת הנביעות וארבעת כיווני השמיים. במעבר בין המספר 4 ל 5 נוספת האדמה, הציר המרכזי שבזכותו מתאפשרת התנועה וכח המשיכה אל הקרקע ולחיים. 5 האלמנטים מוזכרים לראשונה דרך אנלוגיה שמתארת את חמשת החיות המיטולוגיות - ציפור האש, הנמר הלבן, הצב, הדרקון הצהוב והדרקון הירוק.  העקרון של חמשת האלמנטים אומר על פי המסורת הסינית שהאדם והיקום מתנהלים ופועלים בהרמוניה ובתנועה והם קשורים אחד לשני ובינהם, הדוגמא הציורית לכך היא - מים מצמיחים עץ, העץ הינו חומר גלם לאש, היא יוצרת אפר/אדמה שבמעמקיה נוצרת מתכת, שמחזיקה את המים שמזינים את העץ הבא... המחזוריות היא הבסיס לקיום תקין, אלמנט שנפגע ואינו מקבל ומספק את תפקידו בשרשרת, הינו מקור לחולי. לכל אלמנט בחמשת האלמנטים יש תפקיד משלו ואיברי גוף ששייכים אליו מבחינה אנרגטית. 
 
Yang & Yin -יין ויאנג הם הביטוי הראשוני של חלוקת השלם, דאו בסינית, מהאיחוד הקוסמי לריבוא הדברים. באמצעות היין והיאנג ניתן לתאר כל דבר. בתרבות הסינית היאנג מתואר ע"י קו רציף והיין ע"י קו קטוע.  יין ויאנג הם הפכים שמבטאים ביחד את השלם, כמו קיץ וחורף, יום ולילה, שחור ולבן וכדומה. יין ויאנג מבטאים את הכוחות שמרכיבים כל דבר בחיינו. יחסי הגומלין בין השניים הם יחסים של הפכים משלימים. העיקרון שמנחה את המטפל הסיני בטיפולים מתבסס על עיקרון ההדדיות והניגודיות המשלימה של יין ויאנג. לכן בכדי לחזק יין נשתמש בנקודות דיקור ומרידיאנים ייאנגים, ובכדי לחזק יאנג נשתמש לרוב בנקודות דיקור ומרידיאנים יינים. בעיית קור (יין) תטופל באמצעות חום (יאנג) ולהיפך.
 
דיקור סיני זו שיטת טיפול שכבר אינה נחשבת רק כ'רפואה משלימה', אלא רפואה מובילה שנמצאת בבתי חולים מערביים בארץ ובעולם כחלק משיטת טיפול לגיטימית ומוכחת כיעילה בהרבה תחומים. אתם מוזמנים להגיע לאבחון/להתייעץ ולטפל בכל מחלה, כאב או פגיעה פיזית/נפשית.

רפואה משלימה - רפואה משלימה הוא מושג שמתאר את מגוון הטיפולים הניתנים בנוסף לרפואה הקונוונציונלית. לעניות דעתי, רפואה סינית, מעבר להיותה רפואה משלימה על פי דעת הממסד הרפואי השמרני, הנה "רפואה שלמה", הכוונה במושג רפואה שלמה בא לתאר את הדרך שבה רואה, מאבחן ומטפל המטפל ברפואה סינית ובדיקור סיני את המטופל. רפואה סינית כרפואה שלמה רואה את האדם כשלם, ויודעת לקשר בין מגוון בעיותיו הפיזיולוגיות והנפשיות ולתת מענה טיפולי שלם לאדם המטופל.

רפואה מונעת - רפואה סינית וגם דיקור סיני מוגדרים, בן השאר גם כרפואה מונעת. רפואה מונעת היא רפואה שיודעת לשמור על האדם בריא ולא לטפל רק כאשר צצות בעיות/מחלות. רפואה מונעת "מקדימה תרופה למחלה" והכוונה לטיפולים משמרים, ששומרים על האדם במצב מאוזן ואופטימלי הן מבחינת הצ'י/אנרגיה והן מבחינה בריאותית ונפשית. רפואה מונעת היא הדרך הטובה ביותר למנוע מחלות. ניתן להתייחס לכך כאל חשיבה מערכתית בתחום הרפואה. חשיבה מערכתית בריאה מבינה שהרבה יותר קל ונכון למנוע מחלה מאשר לטפלבמחלה שכבר פרצה, זאת בנוסף למניעת הסבל שכרוך בהתפרצות מחלות שונות. דיקור סיני הוא כלי טיפולי יעיל מאוד בכל מה שקשור לרפואה מונעת. נקודה למחשבה בעניין - מספרים שבימים העתיקים בסין, לרופא היו משלמים רק בזמן של בריאות. אדם חולה היה זכאי לטיפול בחינם, זאת מכיוון שבאחריות הרופא היה לשמור על מטופליו בריאים. זוהי רפואה מונעת ברמתה הגבוהה ביותר

 

בברכת רפואה שלמה, 
עוז שבתיאלי.
Your Details